Czy użytkowanie drabin zewnętrznych jest wyzwaniem? Być może dla osób, które nigdy nie musiały z nich korzystać, jednak kilka zasad wystarczy, by bezpiecznie wejść po takiej drabinie lub z niej zejść.
Bezpieczna drabina czyli jaka?
Kwestia bezpieczeństwa jest nierozerwalnie związana z drabinami zewnętrznymi. To właśnie one w dużej mierze odpowiadają za stworzenie optymalnej ścieżki ewakuacji z budynków kilkukondygnacyjnych, a ich przydatność sprawia, że montaż drabiny zewnętrznej jest w bardzo precyzyjny sposób uregulowana przez prawo.
My, jako potencjalni użytkownicy drabiny niezainteresowani tematem wcale nie musimy znać dokładnych norm prawnych i jakościowych, jednak warto wiedzieć, który model drabiny pozwoli nam bezpiecznie się po niej poruszać. Przede wszystkim ogólna kondycja wizualna. Drabiny zewnętrzne najczęściej wykonane są z aluminium lub stali ocynkowanej. Krótkie spojrzenie na konstrukcje w poszukiwaniu potencjalnych zniszczeń mechanicznych, pęknięć czy niedostatecznego mocowania do ściany powinny odpowiedzieć nam na najważniejsze pytanie – czy powinniśmy z danej drabiny skorzystać. Za kondycję techniczną konstrukcji odpowiada właściciel budynku, dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek wad, koniecznie skontaktujmy się z nim.
Korzystanie z drabiny – o tym pamiętaj
Przed skorzystaniem z drabiny koniecznie zapoznajmy się z instrukcją bezpiecznego użytkowania. Być może w sytuacji awaryjnej ewakuacji nie będzie to możliwe, jednak pewne uniwersalne zasady powinny zostać w naszej pamięci na zawsze. Przede wszystkim stan techniczny sprzętu, o czym już wcześniej wspomnieliśmy.
W następnym kroku warto upewnić się, czy podłoże pod drabiną jest twarde i równe. Niejednokrotnie zdarzyło się, że brak tej podstawowej weryfikacji kończył się złamaną nogą. Podczas schodzenia lub wchodzenia na drabinę, korzystajmy ze znanej zasady trzech punktów podparcia. Co to znaczy? Przynajmniej dwie nogi i jedna ręka lub dwie ręce i jedna noga powinny być oparte o drabinę. Na samym końcu rozwaga – wchodząc lub schodząc po drabinie, nie omijajmy żadnych stopni, stawiając na pośpiech. W tym przypadku on nigdy nie będzie dobrym wsparciem.
Dobra drabina do domu – na co zwrócić uwagę
Jeśli szukamy drabiny zewnętrznej do własnego domu, warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi normami i prawem, który ułatwi wybór godnej zaufania konstrukcji. Przede wszystkim materiał wykonania. Tutaj prym wiodą aluminium i stal ocynkowana. Modele wykonane z tych materiałów charakteryzują się dużą nośnością, odpornością i żywotnością. Szukając drabiny, warto zwrócić uwagę na normy jakościowe, jakie spełnia dany produkt. Zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej. Jeśli producent oferuje drabinę spełniającą kilka norm, oznacza to, że została ona w bardzo solidny sposób przetestowana pod różnymi względami.
Na samym końcu kwestia montażu i konserwacji. Jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z pracami montażowymi, warto postawić na wsparcie fachowców, którzy wykonają pracę solidnie, a przez to my będziemy czuć się bezpiecznie, użytkując drabinę. Jakościowa drabina będzie wdzięczna pod kątem utrzymania czystości i konserwacji. Jednak nawet najwyższej jakości model powinien być regularnie weryfikowany pod kątem kondycji technicznej – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wchodzenie i schodzenie z drabiny będzie bezpieczne dla użytkowników.
Artykuł promocyjny.