Czym są podcasty, jakie tematy poruszają i dlaczego warto ich słuchać?

Redakcja

27 maja, 2024

Podcasty od kilku lat ciszą się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Sięgają po nie ludzie w każdym wieku, z różnymi zainteresowaniami i poziomem wykształcenia. Dla jednych podcasty to typowa rozrywka i sposób na nudę, dla innych natomiast cenne źródło wiedzy i informacji z interesującej ich dziedziny. Stale rosnące zainteresowanie słuchaczy tego typu audycjami sprawiło, że ich liczba z miesiąca na miesiąc się zwiększa – w sieci pojawiają się kolejni twórcy oraz coraz to nowsze podcasty, poruszające jeszcze więcej ciekawych, zróżnicowanych tematów. Ale dlaczego właściwie warto ich słuchać?

Idea podcastu. Czym są i czemu mają służyć?

Nie każdy miłośnik słuchania podcastów wie, że pierwsza tego typu audycja powstała już na początku XXI w., a więc podcasty mogą poszczycić się już całkiem długą historią. Wzrost zainteresowania nimi odnotowany jednak został zaledwie parę lat temu i od tego czasu obserwujemy stale rosnące grono zarówno ich twórców, jak i ich odbiorców. Aby lepiej zrozumieć fenomen podcastów, należy cofnąć się do źródeł, a więc samych początków podcastów i spróbować stworzyć definicję podcastu.

Podcast najprościej możemy określić mianem audycji audio, czyli przeznaczonej do słuchania, dostępnej w internecie. Z zasady, podcasty są materiałami całkowicie bezpłatnymi i przez to dostępnymi dla każdego. Można ich słuchać w dowolnym momencie dnia i w każdym miejscu, w którym mamy pod ręką telefon z dostępem do internetu i słuchawki. Większość aplikacji udostepniających podcasty daje także możliwość ich zapisania na urządzeniu i odsłuchiwania w trybie offline.

Popularność tego typu materiałów wynika wprost z ich zróżnicowania tematycznego – słuchacze mają do wyboru audycje poruszające różne zagadnienia. Wśród nich są zarówno te stricte naukowe, do których należy m. in. podcast historyczny, jak i lifestyle’owe, np. podcasty true crime, audycje poświęcone literaturze, filmowi i muzyce oraz wiele innych.

Podcasty są darmowym, powszechnie dostępnym źródłem wiedzy, inspiracji oraz świetnym umilaczem wolnego czasu. Mogą bowiem towarzyszyć nam w wielu momentach codziennego życia – w czasie sprzątania, uprawiania sportu, dojazdów do pracy, podróży i w każdej chwili, kiedy tylko mamy ochotę na ich wysłuchanie. Czy jednak podcasty należy traktować wyłącznie w kategoriach rozrywkowych?

Podcasty naukowe. Wiedza w nowym wydaniu

 

books-2606859_1280.jpg

Wśród podcastów dominują te poruszające głównie tematykę rozrywkową. Z założenia audycje tego typu mają służyć rozrywce, dostarczając swoim słuchaczom bezpłatnej inspiracji i stanowiąc urozmaicenie dla ich codzienności. Nie oznacza to jednak, że tego typu materiały należy rozpatrywać wyłącznie w kategoriach rozrywki! Wśród podcastów znaleźć można bowiem także audycje o tematyce naukowej, które mają na celu przekazanie wiedzy szerszemu gronu odbiorców, zainteresowanych daną dziedziną.

Spośród podcastów nastawionych głównie na edukowanie i popularyzację wiedzy naukowej w społeczeństwie warto wymienić chociażby podcast historyczny. Wokół tej tematyki skupia się sporo znanych i cenionych polskich twórców, którzy prezentują swoje spojrzenie na minione dzieje szerokiemu gronu słuchaczy. Podcast historyczny z założenia jest skierowany do osób zainteresowanych przeszłością swojego kraju, regionu oraz całego świata, którzy chcieliby pogłębiać swoją wiedzę historyczną oraz czerpać informacje ze sprawdzonego źródła.

Artykuł partnera.

Polecane: