USA wobec konfliktu rosyjsko-japońskiego

Redakcja

11 stycznia, 2024
Na początku XX wieku Rosja i Japonia toczyły wojnę. Ostatecznie obie strony zgodziły się na traktat pokojowy. Wojna rosyjsko-japońska była konfliktem między Rosją a Japonią w latach 1904-1905. Wojna rozpoczęła się, gdy Japonia zaatakowała terytorium Rosji w Korei. Oba kraje walczyły przez dwa lata, zanim zostały zmuszone do podpisania traktatu pokojowego na jego końcu.

Stany Zjednoczone i konflikt rosyjsko-japoński

Stany Zjednoczone i ich stosunek do konfliktu rosyjsko-japońskiego były jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku. Konflikt wywarł głęboki wpływ na oba kraje i ich kulturę. Wojna, która trwała od 1904 do 1905 roku, była jedną z pierwszych wojen morskich w historii, w których wzięły udział dwa nowoczesne narody. USA walczyło o dominację na oceanie spokojnym. Wygrana Japonii z Rosją stawiała pierwszy z krajów jako potęgę morską i rozpoczęło drogę Japonii do budowania olbrzymiej siły militarnej i prowadzenia ekspansywnej polityki zagranicznej, która doprowadziła do wzrostu gospodarczego. Odtąd Japonia stała się potęgą, która za wszelką cenę chciała zwalczyć USA.

Wpływ konfliktu rosyjsko-japońskiego na relacje USA z Japonią

Wojna rosyjsko-japońska w latach 1904-05 i stosunki amerykańsko-japońskie były niezwykle napięte. Wojna pośrednio doprowadziła do późniejszego ataku Cesarstwa Japonii na USA podczas drugiej wojny światowej.

Konflikt rosyjsko-japoński a polityka USA

Konflikt rosyjsko-japoński zdecydowanie wpłynął na politykę międzynarodową. Odtąd trzeba było traktować Japonię jako mocarstwo, które też ma wiele do powiedzenia. Wcześniej Japonia była przez wiele stuleci izolowana na wyspach i nie brała udziału w światowych stosunkach.

Polecane: