Rosja ma długą historię polityki zagranicznej. Od czasów cara Piotra Wielkiego Rosja była zaangażowana w wojny i konflikty z innymi krajami. Nie jest to jednak kraj w pełni stabilny. Stale zmienia swoją politykę zagraniczną.
Polityka zagraniczna Rosji wobec Chin
Rosyjski rząd jest mocno zainteresowany współpracą z Chinami. Chiny są największym partnerem handlowym Rosji i największym źródłem bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Polityka zagraniczna wobec Chin jest dla Rosji kwestią delikatną. Rosyjskie władze chcą utrzymać dobre relacje z krajem, ale jednocześnie chcą mieć oko na rozwój sytuacji w regionie i unikać poważnych konfliktów między nimi.
Polityka zagraniczna Rosji wobec Unii Europejskiej
Unia Europejska jest jedną z największych gospodarek świata. Od wielu lat jest stabilnym i dobrze prosperującym podmiotem politycznym. Stawia jednak czoła wyzwaniom zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym – w tym wpływowi Rosji na jej politykę i działania.
Rosja jest nie tylko potęgą gospodarczą, ale także polityczną. Aby utrzymać swoje wpływy, Rosja będzie musiała dokonać pewnych zmian w swojej polityce zagranicznej wobec UE.
Polityka zagraniczna Rosji wobec Unii Europejskiej opiera się na wielu czynnikach:
- na relacjach między Moskwą a Brukselą;
- interesach geopolitycznych;
- interesach gospodarczych;
- interesach politycznych;
- więzach kulturowych.
Rząd rosyjski często postrzega UE jako wroga, ponieważ widzi w niej przeszkodę dla swoich ambicji narodowych w Europie (takich jak Krym) i poza nią (takich jak ekspansja NATO).
Polityka zagraniczna Rosji wobec Stanów Zjednoczonych
Zmienia się rosyjska polityka zagraniczna wobec Stanów Zjednoczonych. Chociaż przywództwo kraju nadal pozostaje pod silnym wpływem zimnej wojny, dąży ono również do bardziej zintegrowanych relacji z innymi krajami.
Stany Zjednoczone są kluczowym graczem w stosunkach dwustronnych Rosji z innymi krajami oraz w kwestiach regionalnych. Stany Zjednoczone udzielają niektórym krajom wsparcia dyplomatycznego, a jednocześnie czasami nakładają sankcje na Rosję ze względów politycznych lub ekonomicznych. Na przykład, USA nałożyły sankcje na firmy naftowe działające na Krymie po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.
Polityka zagraniczna Rosji wobec Białorusi
W ostatnich latach Rosja stara się rozszerzyć swoje wpływy na Białorusi. Stara się to robić poprzez tworzenie nowych więzi gospodarczych z Białorusią, a także poprzez tworzenie przyjaznego środowiska w kraju.
Polityka zagraniczna Rosji wobec Białorusi jest złożona i trudno ją w prosty sposób opisać. Na tę skomplikowaną sytuację składa się wiele czynników. Rosja często traktuje Białoruś jako państwo satelitarne. które jest jej podległe.
Polityka zagraniczna Rosji wobec Gruzji
Polityka zagraniczna Rosji była w ostatnich latach ważną kwestią dla państwa rosyjskiego. Działania kraju w sprawie Gruzji były kluczowym czynnikiem kształtowania jego polityki zagranicznej i stosunków międzynarodowych.
Od czasu uzyskania przez Rosję niepodległości stosunki między Rosją a Gruzją są silne. W rzeczywistości jest to jedna z najstarszych relacji w Europie i nawet dzisiaj wiele krajów Europy Wschodniej jest ściśle związanych z Rosją. Wynika to z faktu, że Gruzja była częścią Związku Radzieckiego, a następnie uzyskała niepodległość po jego rozpadzie.