Pojęcie socjalizmu istnieje od wieków. Staje się jednak coraz ważniejszym tematem dyskusji we współczesnym świecie. Dzieje się tak dlatego, że socjalizm nie jest ideologią, ale raczej systemem wprowadzonym w życie przez wiele krajów.
Współczesny socjalizm
Termin „socjalizm” jest bardzo ważnym pojęciem w aktualnym dyskursie politycznym. Jest używany przez wielu różnych ludzi do opisywania różnych rzeczy, ale może być również używany w odniesieniu do tej samej rzeczy. Wiele osób mówi, że socjalizm dotyczy równości i uczciwości, ale inni używają go do opisania bardziej ekstremalnej formy rządu, w której państwo jest właścicielem wszystkiego i każdy otrzymuje wynagrodzenie zgodnie z jego pracą.
Nowe pokolenie socjalistów jest nie tylko bardziej radykalne niż stare, ale także bardziej innowacyjne i kreatywne niż ich poprzednicy. Chcą zmienić świat, tworząc lepsze społeczeństwo i robią to różnymi sposobami – od automatyzacji, przez technologię open source, po waluty cyfrowe.
Historia socjalizmu w Polsce
Socjalizm był systemem stworzonym pierwotnie przez Związek Radziecki. Wyrósł na kanwie komunizmu. Celem tego systemu było zapewnienie równości społecznej i ekonomicznej wszystkim obywatelom.
Polska jest jednym z krajów, które były częścią bloku sowieckiego i przeżywały w tym okresie wysokie stopy inflacji i bezrobocia. Doprowadziło to do masowych demonstracji przeciwko socjalizmowi, które ostatecznie doprowadziły do zmiany rządu w 1989 roku. Ta zmiana rządu doprowadziła do boomu gospodarczego Polski, a także innych krajów Europy Wschodniej.
Nowy rząd wprowadził w Polsce reformy wolnorynkowe, które spowodowały gwałtowny spadek stopy bezrobocia i inflacji.
Idea socjalizmu
Istnieje silne przekonanie, że socjalizm jest najlepszym sposobem na osiągnięcie dobra wspólnego. Socjalizm to nie tylko ideologia polityczna, ale także system gospodarczy. Można go zdefiniować jako system, w którym wszyscy ludzie są równi i wszyscy pracują jednakowo w społeczeństwie. Idea socjalizmu wspiera ludzi najbiedniejszych, którzy mogą liczyć na pomoc państwową. Gospodarka nie jest wolnorynkowa – państwo opiekuńcze wtrąca się w wiele aspektów funkcjonowania przedsiębiorstw i odgórnie narzuca wiele kwestii.
Socjalizm a kapitalizm
W kapitalizmie zyski przedsiębiorstw są dzielone między akcjonariuszy. W socjalizmie zyski przedsiębiorstw są dzielone między robotników i pracowników państwowych. Własność przedsiębiorstw jest przenoszona z jednej osoby na drugą poprzez opodatkowanie lub inne środki redystrybucji.
Za i przeciw socjalizmowi
Celem tego systemu było stworzenie społeczeństwa, w którym każdy miałby równe szanse pracy i życia.
Ten system był krytykowany przez wiele osób, głównie dlatego, że nie jest zrównoważony. Powodem tego jest to, że tworzy wiele nierówności między ludźmi a firmami. Sama idea równości jest tak samo piękna, jak i utopijna. Taki system prowadzi do wielu nierówności, tworzy arystokratyczną kastę panującą, promuje bezrobocie i opiekę państwową, a także niszczy przedsiębiorczość i chęci dorobienia się.