Artyleria jest bardzo ważną częścią każdej siły militarnej. Artyleria jest używana, gdy armia musi zaatakować cel lub bronić się przed atakiem wroga.
Wyposażenie samodzielnych jednostek artylerii Wojska Polskiego
W pierwszych dniach II wojny światowej, gdy Polska znajdowała się pod okupacją niemiecką, do obrony kraju używano jednostek artylerii. Artyleria Wojska Polskiego jest jedną z najstarszych i najbardziej doświadczonych na świecie.
Jednostki artyleryjskie Wojska Polskiego wyposażone są w nowoczesny i niezawodny sprzęt, z którego korzysta wiele armii na całym świecie.
Baterie artyleryjskie są zorganizowane w pułki, które składają się z załóg dział obsługujących działa i haubice lub moździerze. Każda bateria składa się z jednostki dowodzenia, załogi dział i moździerzy, a także artylerzystów polowych, którzy obsługują działa lub moździerze w miejscach, w których są najbardziej potrzebne.
Zadania samodzielnych jednostek artylerii Wojska Polskiego
Wojsko Polskie dysponuje dużym arsenałem jednostek artylerii. W niektórych przypadkach jednostki te służą do wsparcia jednostek piechoty, w innych do wsparcia dywizji pancernych. Artyleria podzielona jest na samodzielny batalion artylerii, dowodzony przez oficera artylerii i dowódcę baterii odpowiedzialnego za własną jednostkę. Każda bateria ma trzy działa (trzy-calowe haubice), a każda armata ma własną załogę składającą się z trzech osób.
Jednostki artyleryjskie Wojska Polskiego odpowiadają za wsparcie ogniowe Wojska Polskiego w celu zapewnienia jego sukcesu w walce.
Samodzielne jednostki artylerii Wojska Polskiego – organizacja
Jednostki artyleryjskie Wojska Polskiego są niezależne od systemów dowodzenia i kierowania. Podlegają one dowództwu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Ich głównym celem jest wspieranie jednostek piechoty w walce.
Jednostki artyleryjskie odpowiadają za prowadzenie działań bojowych w celu utrzymania stabilnej linii frontu, zapobiegania natarciom wroga oraz niszczenia sił wroga zagrażających granicom Polski.
Jednostki artyleryjskie można podzielić na trzy typy:
- działa polowe,
- działa przeciwpancerne,
- moździerze.
Samodzielne jednostki artylerii Wojska Polskiego – współczesność
Wojsko Polskie jest jedną z najstarszych i najbardziej profesjonalnych armii w Europie.
Wojsko polskie posiada dwie samodzielne jednostki artylerii: 7. Pułk Artylerii z siedzibą w Warszawie i 9. Pułk Artylerii z siedzibą w Gdyni. Pułk wyposażony jest w systemy obrony powietrznej S-300, którymi sterują radary znajdujące się w Bazie Lotniczej Gdynia i Bazie Lotniczej w Warszawie.